Kontakt

tel.+48 510 843 657

kompaskryzysowy@gmail.pl

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Wiadomość wysłana - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

przy pomocy 

"Ziemia jest niebieska jak pomarańcza" Iryna Tsilik 2020

Opowieść o rodzinie mieszkającej na pierwszej linii frontu w Donbasie na Ukrainie. Gdy na zewnątrz panuje chaos i słychać bombardowania, Anna – samotna matka – próbuje stworzyć w domu bezpieczną, pełną życia i nadziei przystań dla czwórki swoich dzieci. Rodzina kocha kino i kręci film inspirowany własnym codziennym życiem w trakcie trwającej wojny. Jaką moc ma magiczny świat kina podczas wojennej katastrofy? Jak zobrazować wojnę poprzez fikcję? Czy sztuka jest najlepszym sposobem na zachowanie człowieczeństwa w kompletnie odczłowieczonej rzeczywistości? Dla Anny i jej rodziny kręcenie filmów okazuje się uzdrawiającą terapią – staje się narzędziem do przemiany wojennej traumy w sztukę.

https://mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/Ziemia-jest-niebieska-jak

"Witamy w Czeczenii" David France 2020

Film dokumentalny autorstwa uznanego dziennikarza i nominowanego do Oscara reżysera ukazuje pracę grupy aktywistów działających w Czeczenii, którzy ryzykują życiem stawiając czoła nagonce na przedstawicieli społeczności LGBTQ w tym kraju. Dzięki dostępowi do narzędzi zapewniających anonimowość, ten przejmujący i intymny dokument obnaża okrucieństwo rzeczywistości, jednocześnie ukazując niezwykłą grupę ludzi przeciwstawiających się przemocy i brutalności. Od 2016 roku przywódca Czeczeni, Ramzan Kadyrow, prowadzi w kraju program „oczyszczenia krwi” obywateli z LGBTQ, zezwalając na działania mające na celu przetrzymywanie, torturowanie i zabijanie nieheteronormatywnych Czeczenów. W efekcie żyją oni w ukryciu i ciągłym strachu przed aresztowaniem, torturami i śmiercią z rąk władz lub ich pełnomocników. W środowisku pełnym uprzedzeń i nienawiści, przy braku działań ze strony Kremla, grupa aktywistów walczących o prawa społeczności LGBTQ mobilizuje się do działania.

https://archiwum2020.wkinach.mdag.pl/17/pl/warszawa/movie/Witamy-w-Czeczenii

"Dla Samy" Waad al-Kateab, Edward Watts 2019

„Czy będziesz miała mi za złe, że uciekliśmy z Aleppo?” – pyta Waad, syryjska dziennikarka, swoją maleńką córkę, która przyszła na świat w środku powstania przeciw Baszarowi Asadowi. To pytanie jest kluczowe dla zrozumienia intencji tego poetyckiego filmu, którego tytuł wskazuje, że jest rodzajem pamiętnika wideo ukazującego i tłumaczącego córce sytuację jej rodziców i miasta, w którym się urodziła. Ojciec Samy, Hamza, jest świeżo upieczonym lekarzem, który organizuje szpital dla ludzi rannych w wyniku nalotów rosyjskich samolotów.

https://vod.mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/Dla-Samy

"Fotograf Wojny" Boris Benjamin Bertram 2019

Był świadkiem ludobójstwa w Rwandzie i fotografował strefy wojenne. Jego najbardziej znane zdjęcia to ruiny i zgliszcza, dziecko przygotowujące zamach w Mosulu, kobieta obserwująca morze ze zbombardowanego hotelu w Mogadiszu, fryzjer golący klienta w Kaszmirze. Duński fotograf Jan Grarup to mistrz współczesnej fotografii wojennej. Dokumentując piękno surowego życia, przez cały czas żyje w napięciu, ryzykując śmierć. W rodzimej Kopenhadze mieszka czwórka jego dzieci, a gdy była żona zachorowała na raka mózgu okazało się, że nagle musi zrównoważyć sferę zawodową i rodzinną. Film pokazuje dwa równoległe, przenikające się światy, w których Grarup funkcjonuje. Gdy ogląda wiadomości z Bliskiego Wschodu to na dachu, z dala od swoich dzieci – z nimi ogląda tylko piłkę nożną.

https://archiwum2020.wkinach.mdag.pl/17/pl/warszawa/movie/Fotograf-wojny

"Sól Ziemi" Wim Wenders 2014

Sebastiao Salgado, brazylijski fotograf, podróżował po całym świecie przez 40 lat. Dokumentował ludzkość w okresie dramatycznych zmian, będąc tym samym świadkiem najważniejszych wydarzeń na świecie: konfliktów wojennych, klęsk głodu i przymusowych emigracji. Sławę przyniosły mu cykle fotografii poświęcone kondycji człowieka, w których zajrzał do jądra ciemności ludzkości. W swoim nowym projekcie fotograficznym, poświęconym pięknu Ziemi, po raz pierwszy odszedł od fotografii społecznej na rzecz dokumentowania terenów nietkniętych przez zachodnią cywilizację, gdzie bez przeszkód nadal rozwija się fauna i flora i gdzie można zobaczyć krajobrazy jakby zaczerpnięte z księgi Genesis. Film pokazuje życie Sebastiao Salgado i jego prace, dzięki którym stał się jednym z najsłynniejszych fotografów na świecie.

https://www.filmweb.pl/film/S%C3%B3l+ziemi-2014-709349

"Human" Yann Arthus Bertrand 2015

Dokument powstały z 2020 wywiadów przeprowadzonych w 60 krajach i 63 językach. Stawia pytania o miłość, ból, szczęście, nienawiść, zemstę, śmierć, równouprawnienie – tematy, które pomimo różnic okazują się zaskakująco uniwersalne. Przedstawia problemy współczesnego świata w sposób niezwykle bezpośredni. Oddaje głos ludziom, którzy sami są bohaterami historii. Wyznania poruszają, budzą refleksje i często kontrastują z pięknymi zdjęciami przyrody i ludzi. Czy reżyserowi udało się spełnić swój zamysł w postaci stworzenia uniwersalnego portretu ludzkości? Czy chociaż mówimy różnymi językami, wyznajemy różne religie, dzieli nas status materialny i kultura, nie jesteśmy w rzeczywistości tacy sami?

https://www.youtube.com/watch?v=fC5qucSk18w

"Woman" Anastasia Mikova, Yann Arthus Bertrand 2019

Co to znaczy być kobietą? 2000 kobiet z 50 różnych krajów świata dzieli się przed kamerą swoimi historiami i opowiada o własnych doświadczeniach: od tych najbardziej intymnych aż po kulturowe. Dotykają przy tym szerokiej gamy problemów: seksualności, małżeństwa, macierzyństwa, przemocy domowej, gwałtu, wolności, zniewolenia, niezależności finansowej, wizerunku ciała, starości, miłości, złości i mądrości. Pomimo przeciwności losu, a czasami tragedii, jakie przeszły, wszystkie wyglądają promiennie, ponieważ w końcu mają szansę wyrazić siebie. Niezależnie od tego skąd pochodzą i ile mają lat, ich doświadczenia rezonują ze sobą, nabierając uniwersalnego znaczenia. W ten sposób powstaje intymny i emocjonalny portret kobiet, które stanowią połowę ludzkości na Ziemi, a mimo to nadal poddawane są przemocy i niesprawiedliwości.

https://vod.mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/Kobieta

"Ostatni w Aleppo" Feras Fayyad 2017

Obraz przedstawiający wolontariuszy Białych Hełmów przeszukujących gruzy zniszczonego w wyniku konfliktu zbrojnego syryjskiego miasta. Khaled, Mahmoud i Subhi mają nadzieję na odnalezienie żywych osób. Po pięciu latach wojny w Syrii mieszkańcy opustoszałego i zniszczonego Aleppo, kiedyś największego syryjskiego miasta, przygotowują się na ofensywę. Khalid, Subhi i Mahmoud to członkowie Białych Hełmów, czyli tzw. Syryjskiej Obrony Cywilnej, składającej się na zwykłych ludzi, którzy zorganizowali się po to, by pomagać tym, którzy potrzebują tego najbardziej. Kierując się zasadą neutralności, bezstronności i człowieczeństwa, uratowali do tej pory ponad 60 tys. mieszkańców Aleppo, najczęściej wyciągając ludzi spod gruzów gołymi rękami. Zniszczone i zrujnowane miasto skrywa w sobie biografie tysiąca zaginionych istnień ludzkich, a Białe Hełmy to jedyna nadzieja, jaką mogą mieć ci, którym do tej pory udało się przeżyć.

http://archiwum2017.docsag.pl/pl/pokaz-filmu-ostatni-w-aleppo-w-sejmie-poslowie-beda-mieli-mozliwosc-obejrzenia-filmu-o-sytuacji-w-syrii/?dist=warszawa

"Prywatna Wojna" Matthew Heineman 2018

Od czasu, gdy straciła oko w wyniku wybuchu granatu na Sri Lance Marie Colvin (Rosamund Pike) w świecie korespondentów wojennych ma opinię nieustraszonej. Opowiada o konfliktach w Kosowie, Czeczenii, Timorze Wschodnim i na Bliskim Wschodzie. Swoją pracę traktuje jako misję w walce o lepsze jutro. Z charakterystyczną opaską na oku sprawnie porusza się zarówno w świecie elit, jak i na pierwszej linii frontu, relacjonując dla londyńskiego "Sunday Timesa” konflikty zbrojne ze wszystkich zakątków globu. Gdy wybucha wojna domowa w Syrii, wraz ze znanym fotografem wojennym Paulem Conroyem (Jamie Dornan), decyduje się przedostać do obleganego miasta Homs, by pokazać zbrodnie, których na ludności cywilnej dopuszcza się reżim Baszara al-Asada.

https://www.filmweb.pl/film/Prywatna+wojna-2018-795891

"Persepolis" Marjane Satrapi 2007

"Persepolis" jest pamiętnikiem z dzieciństwa autorki przypadającego na okres rewolucji islamskiej w Iranie. W wyrazistych, czarno-białych rysunkach Satrapi zawarła historię swojego codziennego życia w Teheranie - stolicy Iranu, od momentu gdy miała 6 lat do czasu gdy skończyła 10. W tym czasie doszło do obalenia reżimu Szacha, wyniszczającej wojny z Irakiem i triumfu rewolucji islamskiej. Marjane - inteligentna i wygadana córka oddanych marksistów i wielka wnuczka ostatniego władcy Iranu składa hołd dzieciństwu w szczególny sposób związanemu z historią własnego kraju. Komiks przedstawia niezapomniany obraz codziennego życia w Iranie, pełnego jaskrawych i często zaskakujących sprzeczności pomiędzy życiem rodzinnym a sferą publiczną. Dziecięce spojrzenie Marjane na zdetronizowanych władców, na państwowo usankcjonowane i metodycznie przeprowadzane kary, oraz na bohaterów rewolucji pozwala poznać historię tego fascynującego kraju i jej niezwykłej rodziny.

https://www.filmweb.pl/film/Persepolis-2007-338362

"Styx" Wolfgang Fischer 2018

Fischer koncentruje się na przygotowaniach do wyprawy, patrzy kobiecie na ręce, gdy ta rozwija i zwija żagle, towarzyszy jej w ciężkich chwilach sztormu. Daje nam możliwość wczucia się w klimat samotnej podróży po oceanie. Robi to jednak tylko po to, by ostatecznie skonfrontować tę błogość rejsu z grozą statku pełnego umierających ludzi. Bohaterka zachowuje się tak, jak pewnie zachowałoby się w takiej sytuacji wielu z nas: kompletnie nie wie, czy i jak powinna pomóc. Ale decyzja zostaje podjęta za nią, bo w stronę jej jachtu zaczyna płynąć wpław kilka osób. Dotrze do niej tylko jedna – 14-letni Kingsley. Uprzywilejowany obywatel zachodniego świata zostaje skonfrontowany z uchodźcami wypełniającymi przeładowany, tonący statek.

http://blizejekranu.pl/styx-rez-wolfgang-fischer/

"Jaskinia" Feras Fayyad 2019

Dla wykończonych wojną domową Syryjczyków, nadzieja i pomoc czekają pod ziemią, w szpitalu znanym jako Jaskinia. Pediatrka i szefowa szpitala Dr. Amani Ballour wraz ze współpracowniczkami, pielęgniarką Samaher i Dr. Alaą, postanowiły pracować ramię w ramię z mężczyznami, w sposób nie do przyjęcia w opresyjnym, patriarchalnym społeczeństwie na powierzchni. Podążając za kobietami w ich codziennej pracy, polegającej na ratowaniu rannych od bombardowań ludzi, wstrząsający film obrazuje odwagę, opór i kobiecą solidarność.

https://archiwum2020.wkinach.mdag.pl/17/pl/warszawa/movie/Jaskinia

Ciekawe Filmy

Kompas Kryzysowy