Kontakt

tel.+48 510 843 657

kompaskryzysowy@gmail.pl

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Wiadomość wysłana - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

przy pomocy 

Dowiedź się więcej

Dowiedź się więcej

Dowiedź się więcej

Dowiedź się więcej

Dowiedź się więcej

Dowiedź się więcej

Dowiedź się więcej

Dowiedź się więcej

Dowiedź się więcej

Dowiedź się więcej

Dowiedź się więcej

Dowiedź się więcej

Dowiedź się więcej

Dowiedź się więcej

Dowiedź się więcej

Dowiedź się więcej

Dowiedź się więcej

Dowiedź się więcej

Dowiedź się więcej

Dowiedź się więcej

Dowiedź się więcej

Dowiedź się więcej

Dowiedź się więcej

Dowiedź się więcej

Dowiedź się więcej

Dowiedź się więcej

"Bieda, spółka akcyjna" Michael Matheson Miller 2014

Zachód stał się bohaterem rozwoju, dając początek wielomiliardowemu przemysłowi ubóstwa. Liderzy krajów rozwijających się coraz głośniej wzywają do zmian. Niestety często okazuje się, że te mają ukryte drugie dno a pomoc, które niosą jest tylko zasłoną dymną dla prawdziwych działań. Film obnaża dobre chęci darczyńców i systemu, który w dobrej wierze stworzyli. Systemu, który – zdaniem niektórych – sam w sobie stał się dobrze prosperującym biznesem, z którego korzystają niekoniecznie ci najbiedniejsi. Bazując na ponad 200 wywiadach przeprowadzonych w 20 krajach, film Michaela Mathesona Millera odkrywa niewygodną stronę dobroczynności. Pokazuje, jak bezmyślna i przypadkowa pomoc może okazać się szkodliwa dla całego ekosystemu. I że miłość bliźniego powinna zakładać dzielenie się nie rybą, ale wędką.

Dowiedź się więcej

Dowiedź się więcej

"Ptaki śpiewają w Kigali" Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze 2017

Jest rok 1994. Po tym, jak w Kigali zestrzelono samolot prezydenta Rwandy, trwają rozruchy między plemionami Tutsi i Hutu. W ciągu trwających 100 dni czystek z rąk ekstremistów ginie około miliona ludzi. Świadkiem tych wydarzeń jest Anna – polska ornitolog, która przyjechała do Afryki, aby prowadzić badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie. Gdy zaczyna się ludobójstwo, Polka ratuje przed śmiercią młodą dziewczynę z plemienia Tutsi – Claudine. Anna umożliwia ocalonej ucieczkę do Polski. Po przylocie do kraju kobiety próbują otrząsnąć się z koszmarnych przeżyć, ale nie są w stanie wpisać się w rutynę codziennego życia. Pewnego dnia, po upływie kilku lat, Klarysa decyduje się na powrót do ojczyzny. Anna postanawia wyruszyć wraz z przyjaciółką w tę niezwykle emocjonalną podróż do samego serca Afryki.

 

 

Dowiedź się więcej

"53 wojny" Ewa Bukowska 2018

Konflikty zbrojne dotykają ludności cywilnej, zmuszonych do udziału w nich żołnierzy. Ludności krajów ościennych - i nie tylko. Ekosystemów. Osób pośrednich takich jak wojenni dziennikarze i dziennikarki - i wszystkich tych, których z takimi osobami łączą bliskie relacje. 53 wojny to historia kochającego się małżeństwa Ani i Witka, którym nie dane jest jednak cieszyć się związkiem - Witek jest korespondentem wojennym, dlatego większość czasu spędza na froncie, oddany swojej pracy, codziennie ryzykując życie. Anka żyje w nieustannym napięciu - samotność i stres związany z troską o męża doprowadzają ją do skraju psychicznej przepaści - a konstrukcja i bardzo głęboki psychologizm “53 wojen” pozwalają nie tylko zrozumieć, ale wręcz przeżyć wraz z bohaterką nieoczywiste i przerażające konsekwencje konfliktu zbrojnego.

 

"Mandarynki" Zaza Uruschadze 2013

Jesień 1992 roku, Abchazja walczy o odłączenie się od Gruzji. Dwaj plantatorzy mandarynek znajdują rannych żołnierzy walczących po przeciwnych stronach.Markus pielęgnuje sad mandarynkowych drzew, Ivo wyplata kosze, w których obaj plantatorzy sprzedają owoce regularnie pojawiającym się w okolicy żołnierzom. Konflikt zbrojny w okolicy nabiera jednak na sile. Po jednej z bitew Ivo znajduje ocalałego z potyczki, rannego Czeczena Ahmeda. Nie zważając na niebezpieczeństwo zabiera go do swojego domu. Grzebiący zmarłych Gruzinów Markus znajduje tymczasem młodego rannego Gruzina o imieniu Niko. Bezstronni plantatorzy mają teraz pod swoim dachem żołnierzy wrogich sobie armii. 

 

"Kafarnaum" Nadine Labaki 2018

Dwunastoletni Zejn na bejruckiej ulicy ma tylko jedną bliską sobie osobę – niewiele starszą siostrę. Kiedy rodzice postanawiają wydać dziewczynę za dojrzałego mężczyznę, chłopiec postanawia zrobić wszystko, by ją uratować. Pomaga mu staruszek przebrany za Spidermana i samotna matka malutkiego chłopca. Niezmordowany włóczęga, mały obrońca jeszcze mniejszych i jeszcze słabszych; Zejn w pojedynkę rzuca wyzwanie niesprawiedliwości i krzywdzie. Przejmująco portretując dziecięcą solidarność, Nadine Labaki akcentuje, jak sama je nazywa, „drobne cuda”, dzięki którym możliwe jest przetrwanie: serdeczne gesty, akty współczucia i miłości. Potężny ładunek emocji, jaki detonuje na ekranie reżyserka wstrząsa, a nawet doprowadza do łez. To zasługa nie tylko fantastycznego scenariusza, ale też odtwórcy głównej roli, Zejna Al Rafeea. Ten mały uchodźca z Syrii zagrał w filmie chłopca, który pozywa własnych rodziców za to, że nie byli w stanie zapewnić mu godnego życia.

 

"Wyspa głodnych duchów" Gabrielle Brady 2018

Położona między Indonezją a Australią Wyspa Bożego Narodzenia jest domem tysięcy czerwonych krabów, które co roku,  pod czujnym okiem i ochroną jej mieszkańców wędrują z dżungli w stronę morza. Tropikalna wyspa to również miejsce innego rodzaju migracji – odizolowana od świata, służy władzom Australii do przetrzymywania osób szukających schronienia i azylu na swoim terytorium.  Migrantom zatrzymanym na wyspie, niepewnym swojego statusu, zawieszonym między domem, z którego musieli uciekać a niedostępną Australią, pomaga terapeutka Poh Lin Lee. Stosuje ona oryginalne metody – przy  użyciu małej piaskownicy i plastikowych figurek pozwala swoim pacjentom przezwyciężyć przebyte traumy. Jednak wkrótce okazuje się, że fundusze zostają obcięte, a pacjenci Poh Lin Lee pozostawieni samym sobie. „Wyspa głodnych duchów” to subtelna, a zarazem głęboko poruszająca refleksja na temat współczesnych migracji i ekstremalnych warunków życia w miejscu nawiedzonym przez wszelkiego rodzaju „głodne” duchy. 

 

 

"Kraina oświeconych" Pieter-Jan De Pue 2016

Kręcona przez kilka lat porywająca wizualnie alegoryczna epopeja o Afganistanie ukazanym przez pryzmat nieznanej wcześniej prawdziwej historii. Obserwujemy spektakularne panoramy afgańskiego krajobrazu: żyzne doliny, przysypane kurzem stepy, ośnieżone majestatyczne szczyty Hindukuszu i Pamiru. Poznajemy historię o mitycznych początkach Afgańczyków i ich narodu, a następnie o młodym Gholamie, który prowadzi dziki gang uzbrojonych kilkunastoletnich chłopców z plemienia Kuchi, którzy żyją w górach całkowicie bez wsparcia dorosłych, palą i handlują opium, rozbrajają stare radzieckie miny, a następnie sprzedają materiały wybuchowe dzieciom pracującym w kopalni lapis lazuli. Za opium, które dostają w ramach okupu od szmuglerów narkotyków, otrzymują od amerykańskich żołnierzy złom wojskowy.Gdy Gholam zastanawia się nad przyszłością gangu po wycofaniu się Amerykanów z Afganistanu, inna szajka stara się utrzymać ścisłą kontrolę nad karawanami przemycającymi lapis lazuli przez płaskowyż Pamiru. Z drugiej strony obserwujemy bazę operacyjną bronioną przez amerykańskich i afgańskich żołnierzy próbujących zneutralizować postępy Talibów na peryferiach strefy Afganistanu kontrolowanej przez siły koalicyjne.

 

"Aleppo. Notatki z ciemności" Wojciech Szumowski, Michał Przedlacki 2014

Od trzech lat trwa powstanie przeciwko bezlitosnej dyktaturze Assada. Skala przemocy, pogardy dla ludzkiej godności i wolności obywatelskich stosowana przez aktualny reżim polityczny w Syrii jest niewyobrażalnym skandalem uwłaczającym europejskim wartościom, którymi się tak szczycimy. Tam codziennie giną ludzie. Każdego dnia walczą o następne godziny życia. W lipcu i sierpniu 2013 roku Autorzy realizowali, w powstańczym, bombardowanym mieście  Aleppo, jako jedyna zachodnia ekipa filmowa, materiał do filmu dokumentalnego p.t. Notatki z ciemności. Aleppo. Powstał unikalny zapis sytuacji w Syrii pokazujący normalnych ludzi.

 

"Białe Hełmy" Orlando von Einsiedel 2016

Oryginalny krótkometrażowy film wyprodukowany przez Netflix, którego akcja rozgrywa się w syryjskim Aleppo oraz w Turcji na początku 2016 r. Białe hełmy to historia trzech ratowników-ochotników, którzy ryzykują własnym życiem, aby chronić cywilów dotkniętych przez wojnę, jednocześnie cały czas martwiąc się o los swoich najbliższych. Film Białe hełmy to poruszający obraz strasznej rzeczywistości zwykłych Syryjczyków żyjących w ogarniętym wojną kraju, a zarazem refleksja nad siłą ludzkiej duszy.

 

"Transnistra" Anna Eborn 2019

Transnistria, czyli Naddniestrze – to powszechnie nieuznawane państwo, ze stolicą w Tyraspolu. Jednostronnie oderwało się od Mołdawii w 1990 roku, deklarując pozostanie w ZSRR. Ma własną, walutę, armię i flagę z sierpem i młotem, ale na arenie międzynarodowej traktowane jest jak region autonomiczny Mołdawii. Film pokazuje tę strefę zamrożonego konfliktu z perspektywy grupy nastolatków, którzy wbrew bezlitosnej rzeczywistości sowieckiego dziedzictwa szukają bezpieczeństwa, wolności i wartości.

 

"Donbas" Siergiej Łoźnica 2018

Akcja filmu rozgrywa się w Donbasie, wschodnim regionie Ukrainy, kontrolowanym przez liczne grupy przestępcze. Trwa wojna hybrydowa – konflikt pomiędzy ukraińską armią zasilaną ochotnikami a bojówkami separatystycznymi wspieranymi przez rosyjskie oddziały. Koszmar staje się udziałem ludności cywilnej. Z drugiej strony toczy się codzienne życie, a przez ekran przewija się galeria postaci: roześmiana młoda para, skonfundowany niemiecki dziennikarz, którego służby kontrolne biorą za faszystę, czy okradziony właściciel luksusowego auta. Siergiej Łoźnica w swoim najnowszym filmie fabularnym w hipnotycznym, pełnym groteski stylu zabiera nas w podróż przez Noworosję – państwo-widmo, w którym żołnierze nie wiedzą kto nimi dowodzi, a sąd odbywa się na ulicy w postaci publicznych linczów. 

 

"Wakacje z bronią" Moritz Schulz 2019

Wojna na Ukrainie trwa już pięć lat, a wielu Ukraińców chce zrobić coś dla swojego kraju. Prawicowy pułk azowski oferuje szkolenia dla bojówek obywatelskich, organizując letnie obozy dla tysięcy ukraińskich dzieci. Na jeden z nich wyrusza dwójka nastolatków: Jasmina i Jastrip. Pochodzą z różnych środowisk. Ona jest grzeczną i ułożoną nastolatką z kochającej się rodziny. On jest zaniedbywany i próbuje zwrócić na siebie uwagę opiekunów. Oboje uczą się, jak być prawdziwymi Ukraińcami i przetrwać na wojnie: samemu pościelić łóżko, złożyć kałasznikowa, strzelać, wydawać i przyjmować rozkazy. Otoczeni wojenną atmosferą i rosnącym nacjonalizmem, szkolą się na przyszłych ukraińskich patriotów gotowych do walki i śmierci w obronie ojczyzny.

 

VOD Millennium Docs Against Gravity

Platforma z filmami dokumentalnymi, które przewijały się przez znany festiwal Millennium Docs Gravity w ubiegłych latach. Wiele z prezentowanych na niej filmów dotyczy tematyki kryzysów humanitarnych, konfliktów zbrojnych oraz personalnych historii dotkniętych nimi osób. Pozwalają one nie tylko w bardziej przystępny sposób zdobyć faktograficzne informacje, ale przede wszystkim uświadomić sobie prawdziwe realia sytuacji oraz skalę problemu. Zupełnie innym doświadczeniem jest przekonanie się o niej na własne oczy, nawet za pośrednictwem ekranu oraz oddanie głosu osobom bezpośrednio dotkniętym czy zaangażowanym w pomoc. Bardziej przystępne stają się również skomplikowane relacje polityczne i wielowątkowe konteksty historyczno-społeczne, stanowiące tło dla kryzysów humanitarnych. Filmy z festiwalu Millennium Docs Against Gravity dotykają w swych tematach wielu aktualnych, a zarazem uniwersalnych problemów społecznych, politycznych, artystycznych, historycznych  i wielu innych. W kontekście kryzysów humanitarnych polecamy szczególnie sekcje Kino-wolność i Lekcja Historii. 

 

 

Dowiedz się więcej

"Jesteśmy waszymi przyjaciółmi" Hubert Sauper 2014

Nagrodzona na festiwalach w Sundance i Berlinie brawurowa relacja z powstania najmłodszego państwa świata, Sudanu Południowego. Jej autorem jest Hubert Sauper, nominowany do Oscara za głośny "Koszmar Darwina" o tragedii rybaków znad jeziora Wiktorii. Tym razem oblatuje wschodnią Afrykę skonstruowanym domowym sposobem samolocikiem, którym przylatuje aż z Francji. Choć widok wehikułu wywołuje salwy śmiechu wśród lokalnych notabli, to dzięki niemu reżyser unika roli aroganckiego białego podbijającego Czarny Ląd w klimatyzowanym land cruiserze czy prywatnym odrzutowcu.  

 

 

"Aswang. Duch Filipin" Alyx Ayn Arumpac 2019

Na Filipinach „Aswang” to nazwa złych duchów żerujących na ludziach, np. czarownic, wampirów i wilkołaków, które występują głównie w mitach i popularnych filmach. Jednak odkąd prezydent Rodrigo Duterte objął urząd, pojawiły się one również w realnym życiu – na ulicach Manili. Podczas wojny narkotykowej, którą w ciągu ostatnich trzech lat rozpoczął Duterte, szwadrony śmierci porywały, torturowały i strzelały do dziesiątek tysięcy osób zażywających narkotyki, a także handlarzy i niewinnych świadków. Duterte dał funkcjonariuszom policji swobodę w stosowaniu brutalnej przemocy, która skierowana jest szczególnie wobec najbiedniejszych grup społecznych. Rząd skupił się na biednych, którzy znajdują się na dole łańcucha narkotykowego, pozwalając dobrze powiązanym „lordom narkotykowym” działać bezkarnie. Według Amnesty International oznacza to terroryzm państwowy i zbrodnie przeciwko ludzkości. Co noc na ulicach Manilii znaleźć można zakrwawione zwłoki ofiar szwadronów śmierci. Miesięcznie ginie tu z tego powodu 1000 osób, a ulice zmieniają się w labirynty strachu, śmierci i paranoi.

 

"Ziemia jest niebieska jak pomarańcza" Iryna Tsilik 2020

Opowieść o rodzinie mieszkającej na pierwszej linii frontu w Donbasie na Ukrainie. Gdy na zewnątrz panuje chaos i słychać bombardowania, Anna – samotna matka – próbuje stworzyć w domu bezpieczną, pełną życia i nadziei przystań dla czwórki swoich dzieci. Rodzina kocha kino i kręci film inspirowany własnym codziennym życiem w trakcie trwającej wojny. Jaką moc ma magiczny świat kina podczas wojennej katastrofy? Jak zobrazować wojnę poprzez fikcję? Czy sztuka jest najlepszym sposobem na zachowanie człowieczeństwa w kompletnie odczłowieczonej rzeczywistości? Dla Anny i jej rodziny kręcenie filmów okazuje się uzdrawiającą terapią – staje się narzędziem do przemiany wojennej traumy w sztukę.

 

"Witamy w Czeczenii" David France 2020

Film dokumentalny autorstwa uznanego dziennikarza i nominowanego do Oscara reżysera ukazuje pracę grupy aktywistów działających w Czeczenii, którzy ryzykują życiem stawiając czoła nagonce na przedstawicieli społeczności LGBTQ w tym kraju. Dzięki dostępowi do narzędzi zapewniających anonimowość, ten przejmujący i intymny dokument obnaża okrucieństwo rzeczywistości, jednocześnie ukazując niezwykłą grupę ludzi przeciwstawiających się przemocy i brutalności. Od 2016 roku przywódca Czeczeni, Ramzan Kadyrow, prowadzi w kraju program „oczyszczenia krwi” obywateli z LGBTQ, zezwalając na działania mające na celu przetrzymywanie, torturowanie i zabijanie nieheteronormatywnych Czeczenów. W efekcie żyją oni w ukryciu i ciągłym strachu przed aresztowaniem, torturami i śmiercią z rąk władz lub ich pełnomocników. W środowisku pełnym uprzedzeń i nienawiści, przy braku działań ze strony Kremla, grupa aktywistów walczących o prawa społeczności LGBTQ mobilizuje się do działania.

 

"Dla Samy" Waad al-Kateab, Edward Watts 2019

„Czy będziesz miała mi za złe, że uciekliśmy z Aleppo?” – pyta Waad, syryjska dziennikarka, swoją maleńką córkę, która przyszła na świat w środku powstania przeciw Baszarowi Asadowi. To pytanie jest kluczowe dla zrozumienia intencji tego poetyckiego filmu, którego tytuł wskazuje, że jest rodzajem pamiętnika wideo ukazującego i tłumaczącego córce sytuację jej rodziców i miasta, w którym się urodziła. Ojciec Samy, Hamza, jest świeżo upieczonym lekarzem, który organizuje szpital dla ludzi rannych w wyniku nalotów rosyjskich samolotów.

 

"Fotograf Wojny" Boris Benjamin Bertram 2019

Był świadkiem ludobójstwa w Rwandzie i fotografował strefy wojenne. Jego najbardziej znane zdjęcia to ruiny i zgliszcza, dziecko przygotowujące zamach w Mosulu, kobieta obserwująca morze ze zbombardowanego hotelu w Mogadiszu, fryzjer golący klienta w Kaszmirze. Duński fotograf Jan Grarup to mistrz współczesnej fotografii wojennej. Dokumentując piękno surowego życia, przez cały czas żyje w napięciu, ryzykując śmierć. W rodzimej Kopenhadze mieszka czwórka jego dzieci, a gdy była żona zachorowała na raka mózgu okazało się, że nagle musi zrównoważyć sferę zawodową i rodzinną. Film pokazuje dwa równoległe, przenikające się światy, w których Grarup funkcjonuje. Gdy ogląda wiadomości z Bliskiego Wschodu to na dachu, z dala od swoich dzieci – z nimi ogląda tylko piłkę nożną.

 

"Sól Ziemi" Wim Wenders 2014

Sebastiao Salgado, brazylijski fotograf, podróżował po całym świecie przez 40 lat. Dokumentował ludzkość w okresie dramatycznych zmian, będąc tym samym świadkiem najważniejszych wydarzeń na świecie: konfliktów wojennych, klęsk głodu i przymusowych emigracji. Sławę przyniosły mu cykle fotografii poświęcone kondycji człowieka, w których zajrzał do jądra ciemności ludzkości. W swoim nowym projekcie fotograficznym, poświęconym pięknu Ziemi, po raz pierwszy odszedł od fotografii społecznej na rzecz dokumentowania terenów nietkniętych przez zachodnią cywilizację, gdzie bez przeszkód nadal rozwija się fauna i flora i gdzie można zobaczyć krajobrazy jakby zaczerpnięte z księgi Genesis. Film pokazuje życie Sebastiao Salgado i jego prace, dzięki którym stał się jednym z najsłynniejszych fotografów na świecie.

 

"Human" Yann Arthus Bertrand 2015

Dokument powstały z 2020 wywiadów przeprowadzonych w 60 krajach i 63 językach. Stawia pytania o miłość, ból, szczęście, nienawiść, zemstę, śmierć, równouprawnienie – tematy, które pomimo różnic okazują się zaskakująco uniwersalne. Przedstawia problemy współczesnego świata w sposób niezwykle bezpośredni. Oddaje głos ludziom, którzy sami są bohaterami historii. Wyznania poruszają, budzą refleksje i często kontrastują z pięknymi zdjęciami przyrody i ludzi. Czy reżyserowi udało się spełnić swój zamysł w postaci stworzenia uniwersalnego portretu ludzkości? Czy chociaż mówimy różnymi językami, wyznajemy różne religie, dzieli nas status materialny i kultura, nie jesteśmy w rzeczywistości tacy sami?

 

"Woman" Anastasia Mikova, Yann Arthus Bertrand 2019

Co to znaczy być kobietą? 2000 kobiet z 50 różnych krajów świata dzieli się przed kamerą swoimi historiami i opowiada o własnych doświadczeniach: od tych najbardziej intymnych aż po kulturowe. Dotykają przy tym szerokiej gamy problemów: seksualności, małżeństwa, macierzyństwa, przemocy domowej, gwałtu, wolności, zniewolenia, niezależności finansowej, wizerunku ciała, starości, miłości, złości i mądrości. Pomimo przeciwności losu, a czasami tragedii, jakie przeszły, wszystkie wyglądają promiennie, ponieważ w końcu mają szansę wyrazić siebie. Niezależnie od tego skąd pochodzą i ile mają lat, ich doświadczenia rezonują ze sobą, nabierając uniwersalnego znaczenia. W ten sposób powstaje intymny i emocjonalny portret kobiet, które stanowią połowę ludzkości na Ziemi, a mimo to nadal poddawane są przemocy i niesprawiedliwości.

 

"Ostatni w Aleppo" Feras Fayyad 2017

Obraz przedstawiający wolontariuszy Białych Hełmów przeszukujących gruzy zniszczonego w wyniku konfliktu zbrojnego syryjskiego miasta. Khaled, Mahmoud i Subhi mają nadzieję na odnalezienie żywych osób. Po pięciu latach wojny w Syrii mieszkańcy opustoszałego i zniszczonego Aleppo, kiedyś największego syryjskiego miasta, przygotowują się na ofensywę. Khalid, Subhi i Mahmoud to członkowie Białych Hełmów, czyli tzw. Syryjskiej Obrony Cywilnej, składającej się na zwykłych ludzi, którzy zorganizowali się po to, by pomagać tym, którzy potrzebują tego najbardziej. Kierując się zasadą neutralności, bezstronności i człowieczeństwa, uratowali do tej pory ponad 60 tys. mieszkańców Aleppo, najczęściej wyciągając ludzi spod gruzów gołymi rękami. Zniszczone i zrujnowane miasto skrywa w sobie biografie tysiąca zaginionych istnień ludzkich, a Białe Hełmy to jedyna nadzieja, jaką mogą mieć ci, którym do tej pory udało się przeżyć.

 

"Prywatna Wojna" Matthew Heineman 2018

Od czasu, gdy straciła oko w wyniku wybuchu granatu na Sri Lance Marie Colvin (Rosamund Pike) w świecie korespondentów wojennych ma opinię nieustraszonej. Opowiada o konfliktach w Kosowie, Czeczenii, Timorze Wschodnim i na Bliskim Wschodzie. Swoją pracę traktuje jako misję w walce o lepsze jutro. Z charakterystyczną opaską na oku sprawnie porusza się zarówno w świecie elit, jak i na pierwszej linii frontu, relacjonując dla londyńskiego "Sunday Timesa” konflikty zbrojne ze wszystkich zakątków globu. Gdy wybucha wojna domowa w Syrii, wraz ze znanym fotografem wojennym Paulem Conroyem (Jamie Dornan), decyduje się przedostać do obleganego miasta Homs, by pokazać zbrodnie, których na ludności cywilnej dopuszcza się reżim Baszara al-Asada.

 

"Persepolis" Marjane Satrapi 2007

"Persepolis" jest pamiętnikiem z dzieciństwa autorki przypadającego na okres rewolucji islamskiej w Iranie. W wyrazistych, czarno-białych rysunkach Satrapi zawarła historię swojego codziennego życia w Teheranie - stolicy Iranu, od momentu gdy miała 6 lat do czasu gdy skończyła 10. W tym czasie doszło do obalenia reżimu Szacha, wyniszczającej wojny z Irakiem i triumfu rewolucji islamskiej. Marjane - inteligentna i wygadana córka oddanych marksistów i wielka wnuczka ostatniego władcy Iranu składa hołd dzieciństwu w szczególny sposób związanemu z historią własnego kraju. Komiks przedstawia niezapomniany obraz codziennego życia w Iranie, pełnego jaskrawych i często zaskakujących sprzeczności pomiędzy życiem rodzinnym a sferą publiczną. Dziecięce spojrzenie Marjane na zdetronizowanych władców, na państwowo usankcjonowane i metodycznie przeprowadzane kary, oraz na bohaterów rewolucji pozwala poznać historię tego fascynującego kraju i jej niezwykłej rodziny.

 

"Styx" Wolfgang Fischer 2018

Fischer koncentruje się na przygotowaniach do wyprawy, patrzy kobiecie na ręce, gdy ta rozwija i zwija żagle, towarzyszy jej w ciężkich chwilach sztormu. Daje nam możliwość wczucia się w klimat samotnej podróży po oceanie. Robi to jednak tylko po to, by ostatecznie skonfrontować tę błogość rejsu z grozą statku pełnego umierających ludzi. Bohaterka zachowuje się tak, jak pewnie zachowałoby się w takiej sytuacji wielu z nas: kompletnie nie wie, czy i jak powinna pomóc. Ale decyzja zostaje podjęta za nią, bo w stronę jej jachtu zaczyna płynąć wpław kilka osób. Dotrze do niej tylko jedna – 14-letni Kingsley. Uprzywilejowany obywatel zachodniego świata zostaje skonfrontowany z uchodźcami wypełniającymi przeładowany, tonący statek.

 

"Jaskinia" Feras Fayyad 2019

Dla wykończonych wojną domową Syryjczyków, nadzieja i pomoc czekają pod ziemią, w szpitalu znanym jako Jaskinia. Pediatrka i szefowa szpitala Dr. Amani Ballour wraz ze współpracowniczkami, pielęgniarką Samaher i Dr. Alaą, postanowiły pracować ramię w ramię z mężczyznami, w sposób nie do przyjęcia w opresyjnym, patriarchalnym społeczeństwie na powierzchni. Podążając za kobietami w ich codziennej pracy, polegającej na ratowaniu rannych od bombardowań ludzi, wstrząsający film obrazuje odwagę, opór i kobiecą solidarność.

 

Filmy

Kompas Kryzysowy

Dowiedź się więcej

"THE GAME. Migranci na szlaku bałkańskim" Globstory 2020

Film powstał podczas zjazdu prasowego w Bośni w 2019 roku zorganizowanym przez Minority Rights Group dla dziennikarzy z Europy Środkowej.  Przedstawia sytuację migrantów próbujących przedostać się z Bośni do Chorwacji, uwzględniając nie tylko ich perspektywę, lecz także Straży Granicznej czy też lokalnych władz. Opowiada o problemach systemowych, powodach migracji, przetrwaniu zimy na Bałkanach, pobycie w obozach dla uchodźców i pushbackach. 

"Notturno" Gianfranco Rosi 2021

Codzienne życie ludzi żyjących w Iraku, Kurdystanie, Libanie i Syrii. Od scen ze szpitalu psychiatrycznego, gdzie kilkoro pacjentów zostaje zaangażowanych w wystawianie sztuki o swoim narodzie, po nastolatka, którego ojciec prawdopodobnie pojechał na wojnę, a on sam mając piątkę rodzeństwa musi zadbać o to żeby mieli co jeść. Choć może nam się wydawać to abstrakcyjne, tam tak właśnie wygląda życie ludzi, wypełnione smutkiem po stracie bliskich czy lękiem przed tym co przyniesie jutro. 

"Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom" Evgeny Afineevsky 2015

Ukraińska demonstracja studencka dotycząca integracji europejskiej przeistacza się w rewolucję wzywającą do dymisji prezydenta Janukowycza. Film opowiada o 93 zimowych dniach na przełomie 2013 i 2014 roku, kiedy podczas protestów zginęło 6000 ludzi. Podkreśla różnorodność protestujących, wśród których znaleźli się ludzie z całej Ukrainy i z różnych środowisk, od naukowców po studentów, robotników i duchownych, bez względu na wyznanie. 

"Trzy piosenki dla Benazir" Elizabeth Mirzaei, Gulistan Mirzaei 2021

Mieszkający w obozie dla przesiedleńców Afgańczyk, Shaista, który niedawno się ożenił, próbuje pogodzić marzenie o wstąpieniu do wojska jako pierwszy ze swojego plemienia z obowiązkami rodzinnymi. Jego miłość do Benazir jest ogromna, jednak wybory, których musi dokonać, mogą wiązać ze sobą poważne konsekwencje. Jak daleko sięga strach przed talibami.