Kontakt

tel.+48 510 843 657

kompaskryzysowy@gmail.pl

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Wiadomość wysłana - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

przy pomocy 

“Kompas Kryzysowy” to projekt edukacyjny, skierowany przede wszystkim do licealistów/-ek, którego celem jest budowanie świadomości na temat najpoważniejszych kryzysów humanitarnych współczesnego świata. 

W jego ramach tworzymy i rozprowadzamy po liceach scenariusze warsztatów, złożonych z prezentacji i zajęć interaktywnych oraz organizujemy cykl otwartych spotkań na temat kryzysów humanitarnych w różnych częściach świata. Współpracujemy również z Warszawską Ligą Debatancką, wraz z którą przeprowadziliśmy blok debat na temat relacji międzynarodowych. Aktywnie działamy w ramach mediów społecznościowych (Facebook i Instagram), informując o ewolucji najważniejszych światowych kryzysów i o możliwościach poszerzania wiedzy na ich temat lub angażowania się w pomoc mieszkańcom miejsc dotkniętych kryzysami.

Co robimy?

Mieszkając w Europie, nie zdajemy sobie sprawy, jak wygląda wojna, czy skrajne ubóstwo. Chodzimy do szkół, choć nie traktujemy tego jako przywileju, możemy pozwolić sobie na zaspokojenie podstawowych, a najczęściej dużo wyższych niż podstawowe potrzeb i łatwo nam zapomnieć, jak diametralnie życie innych ludzi różni się od naszego.

Wciąż mamy na całym świecie do czynienia z konfliktami zbrojnymi, katastrofami naturalnymi, klęskami głodu, masowymi migracjami, czy innymi niż COVID epidemiami, których w Europie nie doświadczamy już od lat. Ludzie tacy jak my nie są pewni czy dożyją kolejnego dnia, towarzyszy im ciągły strach, a jedynym celem staje się przetrwanie. Codziennością są napaści i utraty domów. W każdej chwili kobiety są gwałcone, a dzieci wykorzystywane i rekrutowane do wojska.

Mimo że są to największe problemy współczesnego świata, nie uczymy się o nich w szkołach, rzadko kiedy słyszymy w mediach, a najczęściej brakuje na ich temat jakichkolwiek polskich źródeł. 

Wierzymy, że nawet jako młodzi ludzie mamy wpływ na to co się dzieje, a jedną z form działania jest właśnie rozpowszechnianie wiedzy. Świadomość jest pierwszym krokiem do zmiany sytuacji i udzielania jakiejkolwiek pomocy. Chcemy, aby temat współczesnych kryzysów humanitarnych był obecny w debacie i stał się uznawany za ważny.

Dlaczego to ważne?

Jesteśmy grupą licealistów i licealistek z różnych warszawskich szkół. Projekt Kompas Kryzysowy realizujemy w ramach olimpiady Zwolnieni z teorii. Zachęcamy do kontaktowania się z nami na mediach społecznościowych oraz za pomocą maila kompaskryzysowy@gmail.com. Jesteśmy otwarci na wszystkie pytania, sugestie i formy współpracy.

Maria Bołdok

Wiktoria Kędzierska

Marianna Komornicka

Klara Lewandowska

Janek Możański

Leszek Mróz

Marysia Sobczak

Janek Witkowski

Kim jesteśmy?

Kompas Kryzysowy

O nas