Kontakt

tel.+48 510 843 657

kompaskryzysowy@gmail.pl

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Wiadomość wysłana - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

przy pomocy 

https://webwavecms.com/gui/gui/vlqevj

Demokratyczna Republika Konga


Nigeria

Kompas Kryzysowy

https://www.unocha.org/

 

Oficjalna strona ONZ poświęcona wyłącznie kryzysom humanitarnym (United Nation Office for the Coordination of humanitarian affairs). Regularnie publikuje aktualne informacje, dotyczące wszystkich miejsc na świecie, które wymagają obecnie natychmiastowego wsparcia ze strony społeczności międzynarodowej. Codziennie udostępniany jest skrót najbardziej alarmujących wiadomości, a kompleksowe opisy oraz statystyki konkretnych kryzysów znajdują się w dostępnych do pobrania raportach z misji. Możliwe jest wyszukiwanie kluczem tematycznym oraz korzystanie z newslettera. Tej strony używa wielu pracowników humanitarnych. Z UNOCHA powiązane są również inne, bardziej specjalistyczne strony, jak:

 

https://reliefweb.int/

 

Również zawiera aktualne wiadomości, główną treścią są jednak publikowane kluczem państw statystyki oraz oficjalne raporty. Strona udostępnia również mapę wszystkich katastrof (powodzie, huragany, epidemie, susze etc.) z możliwością filtrowania za pomocą typów, państw oraz obecnego statusu.

 

https://data.humdata.org/ 

 

Największa baza statystyk dotyczących kryzysów humanitarnych (Human Data Exchange), aktualizowana na bieżąco w oparciu o pracę 284 niezależnych organizacji pozarządowych. Wszystkie statystyki są dokładnie weryfikowane i porównywane.

 

https://www.cfr.org/global-conflict-tracker/?category=usConflictStatus

 

Strona amerykańskiej organizacji pozarządowej (Council on Foreign Relations), zawierająca mapę największych współczesnych konfliktów zbrojnych oraz średniej długości faktograficzne opisy każdego z nich. Opisy są na bieżąco aktualizowane oraz opatrzone linkami do powiązanych z nimi aktualnych wiadomości w prasie. Strona oferuje również wyczerpujące opisy innych problemów światowych, wykraczających poza obręb konkretnych miejsc, ciekawe quizy z wiedzy, filmiki i opinie ekspertów. Przyciągająca i czytelna szata graficzna.

 

http://news.bbc.co.uk/2/hi/country_profiles/default.stm + cała strona

 

BBC (Britsh Broadcasting Company) uznawane jest za jedno z najbardziej niezależnych mediów, prezentujących aktualne wiadomości. Możliwe jest korzystanie z filtrów regionalnych, w celu znajdowania wiadomości z konkretnych miejsc. Większość państw oraz niezależnych terytoriów posiada również profile, składające się z głównych faktów i statystyk, krótkich opisów sytuacji politycznej, sytuacji mediów oraz osi czasu z najważniejszymi wydarzeniami historycznymi. Profile państw zawierają również odnośniki do wiadomości na temat aktualnych wydarzeń. Możliwe jest również znalezienie na stronie ciekawych tematycznych podcastów, jak np. Africa Today Podcast.

 

https://www.hrw.org/world-report/2020

 

Raporty sporządzane co roku przez organizację pozarządową, zajmującą się ochroną praw człowieka (Human Rights Watch). Zawierają opisy sytuacji w konkretnych państwach ze szczególnym uwzględnieniem łamanych w nim w przeciągu ostatniego roku praw człowieka. Nie są to kompleksowe opisy sytuacji humanitarnych, ale relacje dotyczące konkretnych wykroczeń oraz najważniejszych w tym kontekście wydarzeń. Na stronie publikowane są również ciekawe eseje, porównujące sytuacje różnych państw oraz wyznacząjące największe współczesne wyzwania.

 

https://www.globalsecurity.org/index.html 

 

Niezależny portal Global Security posiada bardzo szczegółowe opisy konfliktów zbrojnych w konkretnych państwach. Przydatne w celu pogłębienia zdobytej wcześniej wiedzy, zweryfikowania interesujących aspektów konfliktów oraz doczytania o szczegółach, które mogły się w innych opracowaniach wydawać sprzeczne lub niejasne. Prezentowana perspektywa jest przeważnie militarna, dotyczy jednak również i innych płaszczyzn. Wyodrębnione są także kompleksowe opisy najbardziej aktualnych konfliktów zbrojnych.

 

https://worldpoverty.io/map

 

Mapa obrazująca obecny poziom ubóstwa na świecie, stworzona przez zajmującą się zbieraniem danych demograficznych i ekonomicznych organizację World Data Lab. Śledzi na bieżąco zachodzące zmiany, projektuje prognozy na przyszłość na podstawie celów zrównoważonego rozwoju i umożliwia analizowanie ubóstwa w oparciu o takie zmienne jak wiek, płeć czy urbanizacja. Można również przeczytać o metodologii badawczej oraz sposobach wyznaczania progu ubóstwa.

 

https://www.britannica.com/ 

 

Internetowa wersja encyklopedii Britannica z bardzo długą tradycją. Hasła dotyczące konkretnych państw są w niej przeważnie wyczerpujące i oddające ich charakterystykę zarówno pod względem geograficznym, etnicznym czy przyrodniczym, jak i historycznym czy politycznym. Informacje dotyczące najnowszej historii mogą niekiedy nie być do końca zaktualizowane, z pewnością są za to sprawdzone. Warto również szukać haseł odpowiadających konkretnym kryzysom humanitarnym lub konfliktom zbrojnym, wiele z nich istnieje oddzielnie.

 

https://enoughproject.org/

 

Fundacja Enough zwraca uwagę świata na jedne spośród najkrwawszych obecnie konfliktów na terenie Republiki Środkowoafrykańskiej, Demokratycznej Republiki Konga, Sudanu i Sudanu Południowego. Nagłaśnia kwestie starając się wpływać w ten sposób na świadomość polityków, prawodawców, zarządy korporacji oraz konsumentów. Strona zawiera aktualne raporty z miejsc działalności, wzmianki medialne na temat konfliktów, filmy i wypowiedzi z konferencji. Wśród publikowanych materiałów znajdują się zarówno przystępne opisy, jak i pogłębione analizy, przeprowadzane z ogromną skrupulatnością oraz wrażliwością.

 

https://ec.europa.eu/echo/index_en 

 

Oficjalna strona dotycząca działań Unii Europejskiej na rzecz pomocy humanitarnej oraz obrony ludności cywilnej. Zawiera aktualne wyzwania, opisy prowadzonych projektów i działań na misjach, wiadomości ze świata oraz podane skrótowo fakty na temat poszczególnych kryzysów.

 

Konkretne Misje ONZ

 

W celu zdobycia informacji na temat konkretnych kryzysów humanitarnych oraz sytuacji w państwach lub regionach warto odwiedzać strony operujących tam z ramienia ONZ misji. Najczęściej publikują one informacje dotyczące najpilniejszych potrzeb oraz reakcje na najbardziej aktualne wydarzenia. Przedstawiają również sposoby dystrybucji pomocy i stojące przed nimi wyzwania.

 

https://www.freedomunited.org 

 

Organizacja FreedomUnited pracuje nad przeciwdziałaniem współczesnemu niewolnictwu. Na stronie publikowane są materiały tłumaczące pojęcie współczesnego niewolnictwa, aktualne statystyki, artykuły oraz sposoby działania. Dostępny jest również kalkulator, umożliwiający obliczenie tzw. slaveryfootprint w oparciu o własne wybory konsumenckie oraz styl życia, wraz z dokładnym opisem stojącego za nim algorytmu.

 

Arte PL/Arte EN - francusko-niemiecka telewizja wraz z portalem internetowym i świetnymi, darmowymi reportażami ze świata różnej długości. Dostępne z napisami polskimi lub angielskimi.

Wiadomości o kryzysach

https://news.un.org/en/ - strona ONZ dedykowana wyłącznie publikowaniu aktualnych informacji ze świata oraz relacji z pracy i osiągnięć organizacji. Zwraca uwagę na największe współcześnie kryzysy humanitarne oraz globalne wyzwania.

https://www.bbc.com/news/world - bezstronne artykuły brytyjskiej stacji telewizyjnej, dotyczące aktualnych wydarzeń na całym świecie

https://www.aljazeera.com/ - finansowana przez Katar arabska stacja telewizyjna oraz strona internetowa, utworzona oryginalnie przez osoby pracujące wcześniej w arabskojęzycznym kanale BBC. Posiada aktualne artykuły na wysokim poziomie, prezentujące niekiedy niedostępne gdzie indziej wiadomości z państw arabskich. Nie wszystkie informacje można jednak uznać za w pełni bezstronne.

https://edition.cnn.com/world - amerykańska stacja telewizyjna, zachowująca bezstronność w wiadomościach dotyczących sytuacji na świecie i okazująca nieznaczne wsparcie demokratom w przypadku informacji na temat polityki amerykańskiej

https://www.thedefensepost.com/category/war/ - gazeta zorientowana na wiadomości ze świata dotyczące obrony terytorialnej i konfliktów zbrojnych

https://www.nytimes.com/section/world - dział The New York Times zajmujący się wiadomościami ze świata, dłuższe wielowątkowe artykuły, dotyczące różnych aspektów kryzysów w konkretnych miejscach, relacji międzynarodowych i globalnych wyzwań

https://www.theguardian.com/world - aktualne obiektywne wiadomości z podziałem na kontynenty oraz ciekawe opinie ekspertów

https://www.reuters.com/news/world - aktualne bezstronne wiadomości ze świata, opatrzone często pogłębioną analizą aspektów ekonomicznych

Aktualne Artykuły

Nie istnieje obecnie zbyt wiele polskojęzycznych podcastów, dotyczących mniej znanych wydarzeń na świecie. Pragniemy  jednak polecieć kilka prowadzonych w profesjonalny sposób programów. Zagłębiają się one w sytuacje różnych państw świata, w tym krajów globalnego południa, tłumaczą złożone procesy powstawania i rozwoju kryzysów czy konfliktów oraz eksplorują konkretne aspekty samej pomocy humanitarnej. Posiadają również strony internetowe, na których znaleźć można dodatkowe informacje.

http://www.dzialzagraniczny.pl/ - podcast prowadzony przez Macieja Okraszewskiego, który jak sam mówi “zawodowo trzyma się tematów, które podobno polskich czytelników nie interesują”. Poszczególne odcinki dotyczą zwykle konkretnego zagadnienia ze świata, prezentowanego w formie jednoosobowej relacji ub rozmowy z zaproszonymi ekspertami.

https://raportostanieswiata.pl/ - podcast prowadzony przez Dariusza Rosiaka oraz zespół współpracowników. Odcinki łączą w sobie zwykle kilka aktualnych tematów, przybierając formy reportaży, wywiadów z ekspertami lub komentarzy. Poruszane są wątki polityczne, naukowe, kulturalne oraz wiele innych. Ciekawy przerywnik stanowią również historie opowiadane za pośrednictwem muzyki.

https://www.pah.org.pl/podkast/ - świeżo powstały podcast prowadzony przez Polską Akcję Humanitarną. Przy udziale ekspertów porusza tematy szeroko pojętej pomocy humanitarnej, sposobów jej udzielania, tolerancji oraz trudnej do przezwyciężenia europocentrycznej perspektywy. Podcast prezentuje ciekawe, bardziej ogólne spojrzenie na wyzwania współczesnego świata, koncentrując się na aspekcie humanitarnym.

Podcasty dostępne są na spotify, youtube, google podcasts, anchor.fm, apple podcasts 

Podcasty

"Human" Yann Arthus Bertrand 2015

 

Dokument powstały z 2 020 wywiadów przeprowadzonych w 60 krajach i 63 językach. Stawia pytania o miłość, ból, szczęście, nienawiść, zemstę, śmierć, równouprawnienie – tematy, które pomimo różnic okazują się zaskakująco uniwersalne. Przedstawia problemy współczesnego świata w sposób niezwykle bezpośredni. Oddaje głos ludziom, którzy sami są bohaterami historii. Wyznania poruszają, budzą refleksje i często kontrastują z pięknymi zdjęciami przyrody i ludzi. Czy reżyserowi udało się spełnić swój zamysł w postaci stworzenia uniwersalnego portretu ludzkości? Czy chociaż mówimy różnymi językami, wyznajemy różne religie, dzieli nas status materialny i kultura, nie jesteśmy w rzeczywistości tacy sami?

 

"Woman Anastasia Mikova, Yann Arthus Bertrand 2019"

 

Co to znaczy być kobietą? 2000 kobiet z 50 różnych krajów świata dzieli się przed kamerą swoimi historiami i opowiada o własnych doświadczeniach: od tych najbardziej intymnych aż po kulturowe. Dotykają przy tym szerokiej gamy problemów: seksualności, małżeństwa, macierzyństwa, przemocy domowej, gwałtu, wolności, zniewolenia, niezależności finansowej, wizerunku ciała, starości, miłości, złości i mądrości. Pomimo przeciwności losu, a czasami tragedii, jakie przeszły, wszystkie wyglądają promiennie, ponieważ w końcu mają szansę wyrazić siebie. Niezależnie od tego skąd pochodzą i ile mają lat, ich doświadczenia rezonują ze sobą, nabierając uniwersalnego znaczenia. W ten sposób powstaje intymny i emocjonalny portret kobiet, które stanowią połowę ludzkości na Ziemi, a mimo to nadal poddawane są przemocy i niesprawiedliwości.

[https://vod.mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/Kobieta]

 

"Ostatni w Aleppo" Feras Fayyad 2017

 

Obraz przedstawiający wolontariuszy Białych Hełmów przeszukujących gruzy zniszczonego w wyniku konfliktu zbrojnego syryjskiego miasta. Khaled, Mahmoud i Subhi mają nadzieję na odnalezienie żywych osób. Po pięciu latach wojny w Syrii mieszkańcy opustoszałego i zniszczonego Aleppo, kiedyś największego syryjskiego miasta, przygotowują się na ofensywę. Khalid, Subhi i Mahmoud to członkowie Białych Hełmów, czyli tzw. Syryjskiej Obrony Cywilnej, składającej się na zwykłych ludzi, którzy zorganizowali się po to, by pomagać tym, którzy potrzebują tego najbardziej. Kierując się zasadą neutralności, bezstronności i człowieczeństwa, uratowali do tej pory ponad 60 tys. mieszkańców Aleppo, najczęściej wyciągając ludzi spod gruzów gołymi rękami.  Zniszczone i zrujnowane miasto skrywa w sobie biografie tysiąca zaginionych istnień ludzkich, a Białe Hełmy to jedyna nadzieja, jaką mogą mieć ci, którym do tej pory udało się przeżyć.

[http://archiwum2017.docsag.pl/pl/pokaz-filmu-ostatni-w-aleppo-w-sejmie-poslowie-beda-mieli-mozliwosc-obejrzenia-filmu-o-sytuacji-w-syrii/?dist=warszawa]

 

"Prywatna Wojna" Matthew Heineman 2018

 

Od czasu, gdy straciła oko w wyniku wybuchu granatu na Sri Lance Marie Colvin (Rosamund Pike) w świecie korespondentów wojennych ma opinię nieustraszonej. Opowiada o konfliktach w Kosowie, Czeczenii, Timorze Wschodnim i na Bliskim Wschodzie. Swoją pracę traktuje jako misję w walce o lepsze jutro. Z charakterystyczną opaską na oku sprawnie porusza się zarówno w świecie elit, jak i na pierwszej linii frontu, relacjonując dla londyńskiego "Sunday Timesa” konflikty zbrojne ze wszystkich zakątków globu. Gdy wybucha wojna domowa w Syrii, wraz ze znanym fotografem wojennym Paulem Conroyem (Jamie Dornan), decyduje się przedostać do obleganego miasta Homs, by pokazać zbrodnie, których na ludności cywilnej dopuszcza się reżim Baszara al-Asada.

[https://www.filmweb.pl/film/Prywatna+wojna-2018-795891]

 

"Persepolis" Marjane Satrapi 2007

 

"Persepolis" jest pamiętnikiem z dzieciństwa autorki przypadającego na okres rewolucji islamskiej w Iranie. W wyrazistych, czarno-białych rysunkach Satrapi zawarła historię swojego codziennego życia w Teheranie - stolicy Iranu, od momentu gdy miała 6 lat do czasu gdy skończyła 10. W tym czasie doszło do obalenia reżimu Szacha, wyniszczającej wojny z Irakiem i triumfu rewolucji islamskiej. Marjane - inteligentna i wygadana córka oddanych marksistów i wielka wnuczka ostatniego władcy Iranu składa hołd dzieciństwu w szczególny sposób związanemu z historią własnego kraju. Komiks przedstawia niezapomniany obraz codziennego życia w Iranie, pełnego jaskrawych i często zaskakujących sprzeczności pomiędzy życiem rodzinnym a sferą publiczną. Dziecięce spojrzenie Marjane na zdetronizowanych władców, na państwowo usankcjonowane i metodycznie przeprowadzane kary, oraz na bohaterów rewolucji pozwala poznać historię tego fascynującego kraju i jej niezwykłej rodziny. 

[https://www.filmweb.pl/film/Persepolis-2007-338362]

 

"Styx" Wolfgang Fischer 2018

 

Fischer koncentruje się na przygotowaniach do wyprawy, patrzy kobiecie na ręce, gdy ta rozwija i zwija żagle, towarzyszy jej w ciężkich chwilach sztormu. Daje nam możliwość wczucia się w klimat samotnej podróży po oceanie. Robi to jednak tylko po to, by ostatecznie skonfrontować tę błogość rejsu z grozą statku pełnego umierających ludzi. Bohaterka zachowuje się tak, jak pewnie zachowałoby się w takiej sytuacji wielu z nas: kompletnie nie wie, czy i jak powinna pomóc. Ale decyzja zostaje podjęta za nią, bo w stronę jej jachtu zaczyna płynąć wpław kilka osób. Dotrze do niej tylko jedna – 14-letni Kingsley. Uprzywilejowany obywatel zachodniego świata zostaje skonfrontowany z uchodźcami wypełniającymi przeładowany, tonący statek.[http://blizejekranu.pl/styx-rez-wolfgang-fischer/]

 

"Jaskinia" Feras Fayyad 2019

 

Dla wykończonych wojną domową Syryjczyków, nadzieja i pomoc czekają pod ziemią, w szpitalu znanym jako Jaskinia. Pediatrka i szefowa szpitala Dr. Amani Ballour wraz ze współpracowniczkami, pielęgniarką Samaher i Dr. Alaą, postanowiły pracować ramię w ramię z mężczyznami, w sposób nie do przyjęcia w opresyjnym, patriarchalnym społeczeństwie na powierzchni. Podążając za kobietami w ich codziennej pracy, polegającej na ratowaniu rannych od bombardowań ludzi, wstrząsający film obrazuje odwagę, opór i kobiecą solidarność. 

[https://archiwum2020.wkinach.mdag.pl/17/pl/warszawa/movie/Jaskinia]

 

"Ziemia jest niebieska jak pomarańcza" Iryna Tsilik 2020

 

Opowieść o rodzinie mieszkającej na pierwszej linii frontu w Donbasie na Ukrainie. Gdy na zewnątrz panuje chaos i słychać bombardowania, Anna – samotna matka – próbuje stworzyć w domu bezpieczną, pełną życia i nadziei przystań dla czwórki swoich dzieci. Rodzina kocha kino i kręci film inspirowany własnym codziennym życiem w trakcie trwającej wojny. Jaką moc ma magiczny świat kina podczas wojennej katastrofy? Jak zobrazować wojnę poprzez fikcję? Czy sztuka jest najlepszym sposobem na zachowanie człowieczeństwa w kompletnie odczłowieczonej rzeczywistości? Dla Anny i jej rodziny kręcenie filmów okazuje się uzdrawiającą terapią – staje się narzędziem do przemiany wojennej traumy w sztukę.

[https://mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/Ziemia-jest-niebieska-jak]

 

"Witamy w Czeczenii" David France 2020

 

Film dokumentalny autorstwa uznanego dziennikarza i nominowanego do Oscara reżysera ukazuje pracę grupy aktywistów działających w Czeczenii, którzy ryzykują życiem stawiając czoła nagonce na przedstawicieli społeczności LGBTQ w tym kraju. Dzięki dostępowi do narzędzi zapewniających anonimowość, ten przejmujący i intymny dokument obnaża okrucieństwo rzeczywistości, jednocześnie ukazując niezwykłą grupę ludzi przeciwstawiających się przemocy i brutalności. Od 2016 roku przywódca Czeczeni, Ramzan Kadyrow, prowadzi w kraju program „oczyszczenia krwi” obywateli z LGBTQ, zezwalając na działania mające na celu przetrzymywanie, torturowanie i zabijanie nieheteronormatywnych Czeczenów. W efekcie żyją oni w ukryciu i ciągłym strachu przed aresztowaniem, torturami i śmiercią z rąk władz lub ich pełnomocników. W środowisku pełnym uprzedzeń i nienawiści, przy braku działań ze strony Kremla, grupa aktywistów walczących o prawa społeczności LGBTQ mobilizuje się do działania. 

[https://archiwum2020.wkinach.mdag.pl/17/pl/warszawa/movie/Witamy-w-Czeczenii]

 

"Dla Samy" Waad al-KateabEdward Watts 2019

 

„Czy będziesz miała mi za złe, że uciekliśmy z Aleppo?” – pyta Waad, syryjska dziennikarka, swoją maleńką córkę, która przyszła na świat w środku powstania przeciw Baszarowi Asadowi. To pytanie jest kluczowe dla zrozumienia intencji tego poetyckiego filmu, którego tytuł wskazuje, że jest rodzajem pamiętnika wideo ukazującego i tłumaczącego córce sytuację jej rodziców i miasta, w którym się urodziła. Ojciec Samy, Hamza, jest świeżo upieczonym lekarzem, który organizuje szpital dla ludzi rannych w wyniku nalotów rosyjskich samolotów.[https://vod.mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/Dla-Samy]

 

"Fotograf Wojny" Boris Benjamin Bertram 2019

 

Był świadkiem ludobójstwa w Rwandzie i fotografował strefy wojenne. Jego najbardziej znane zdjęcia to ruiny i zgliszcza, dziecko przygotowujące zamach w Mosulu, kobieta obserwująca morze ze zbombardowanego hotelu w Mogadiszu, fryzjer golący klienta w Kaszmirze. Duński fotograf Jan Grarup to mistrz współczesnej fotografii wojennej. Dokumentując piękno surowego życia, przez cały czas żyje w napięciu, ryzykując śmierć. W rodzimej Kopenhadze mieszka czwórka jego dzieci, a gdy była żona zachorowała na raka mózgu okazało się, że nagle musi zrównoważyć sferę zawodową i rodzinną. Film pokazuje dwa równoległe, przenikające się światy, w których Grarup funkcjonuje. Gdy ogląda wiadomości z Bliskiego Wschodu to na dachu, z dala od swoich dzieci – z nimi ogląda tylko piłkę nożną.[https://archiwum2020.wkinach.mdag.pl/17/pl/warszawa/movie/Fotograf-wojny]

 

"Sól Ziemi" Wim Wenders 2014

 

Sebastiao Salgado, brazylijski fotograf, podróżował po całym świecie przez 40 lat. Dokumentował ludzkość w okresie dramatycznych zmian, będąc tym samym świadkiem najważniejszych wydarzeń na świecie: konfliktów wojennych, klęsk głodu i przymusowych emigracji. Sławę przyniosły mu cykle fotografii poświęcone kondycji człowieka, w których zajrzał do jądra ciemności ludzkości. W swoim nowym projekcie fotograficznym, poświęconym pięknu Ziemi, po raz pierwszy odszedł od fotografii społecznej na rzecz dokumentowania terenów nietkniętych przez zachodnią cywilizację, gdzie bez przeszkód nadal rozwija się fauna i flora i gdzie można zobaczyć krajobrazy jakby zaczerpnięte z księgi Genesis. Film pokazuje życie Sebastiao Salgado i jego prace, dzięki którym stał się jednym  z najsłynniejszych fotografów na świecie.

[https://www.filmweb.pl/film/S%C3%B3l+ziemi-2014-709349]

Filmy

Źródła Wiedzy

Kompas Kryzysowy

Pomożesz?

Wstaw tytuł i opis obrazu

Na każdym obrazie możesz dodawać dowolny tekst - masz pełną swobodę.

Wstaw tytuł i opis obrazu

Na każdym obrazie możesz dodawać dowolny tekst - masz pełną swobodę.

Masz mnóstwo możliwości

Eksperymentuj, uzyskuj oszałamiające efekty i oczywiście baw się dobrze.

To jest element nagłówek.

To jest element tekstowy. Kliknij ten element dwukrotnie, aby edytować tekst. Możesz też dowolnie zmieniać rozmiar i położenie tego elementu oraz wszelkie parametry wliczając w to tło, obramowanie i wiele innych. Elementom tekstowych możesz też ustawić animację, dzięki czemu, gdy użytkownik strony wyświetli je na ekranie, pokażą się one z wybranym efektem.